Navigation

Om Stram Kurs

Stram Kurs er et dansk politisk parti.

Partiets øverste myndighed er Rigskongressen, der gennemføres årligt inden udgangen af september. På Rigskongressen vælges partilederen, vicepartilederen og op til 5 rigsledere.

Partiets øverste ledelse af Rigsledelsen, som består af partilederen, vicepartilederen og op til 10 yderligere rigsledere, hvoraf 5 væges af rigskongressen, 1 er ungdomslederen fra Stram Kurs Ungdom (som vælges af Stram Kurs Ungdom), 1 er stabschef, 1 er stabssekretær og 2 er rigsledere med særligt ansvarsområde.

  1. Partileder Rasmus Paludan (valgt på Rigskongressen 23.11.2019)
  2. Vicepartileder John Andersen (valgt på Rigskongressen 23.11.2019, kontaktled til Stram Kurs Sjællands Storkreds)
  3. Stabschef Andreas Holm (udnævnt 10.9.2019, kontaktled til Stram Kurs Sydjyllands Storkreds)
  4. Stabssekretær Casper Hansen (udnævnt 22.11.2017)
  5. Ungdomsleder Jon Bock
  6. Rigsleder Uwe Max Jensen (valgt på Rigskongressen 23.11.2019, kontaktled til Stram Kurs Bornholms Storkreds)
  7. Rigsleder Anitta Johansen (valgt på Rigskongressen 23.11.2019)
  8. Rigsleder [Ubesat]
  9. Rigsleder Hanne Kronborg (udnævnt 16.3.2020, kontaktled til Stram Kurs Østjyllands Storkreds)
  10. Rigsleder Henrik Søndergaard (udnævnt 8.5.2020, kontaktled til Stram Kurs Fyns Storkreds)
  11. Rigsleder med særligt ansvarsområde AJ (udnævnt 12.6.2019)
  12. Rigsleder med særligt ansvarsområde Kent Nielsen (udnævnt 9.5.2020)

Partiet er aktiv på YouTube, Facebook og Twitter.

Stram Kurs Ungdom er den ungdomspolitiske organisation, der arbejder ungdomspolitisk for Stram Kurs’ politik.